Uwaga
  • Simple Image Gallery Pro Notice: Joomla!'s /cache folder is not writable. Please correct this folder's permissions, clear your site's cache and retry.
poniedziałek, 12 czerwiec 2017 06:58

8.VI.2017_Konferencja Dolny Śląsk- Brandenburgia, Sommerfest w Konsulacie Niemiec

W dniu 8.VI.2017 w Qhotelu we Wrocławiu odbyła się konferencja poświęcona prezentacji potencjałów naukowych regionów Dolny Śląski i Brandenburgii służących jako podstawa dla ich rozwoju jak też współpracy wzajemnej. Konferencja wiąże się z podpisaniem porozumienia o partnerstwie między regionami, które ma swoje korzenie we współpracy na rzecz partnerstwa "ODRY". Współpraca i dobre relacje z nią związane są czynnikiem który się powinien przełożyć na podniesienie poziomu konkurencyjności i wzrost gospodarczy. Z względu na "Dzień Brandenburgii" otwarcia konferencji dokonał Albrecht Gerber, Minister Gospodarki i Energii Brandenburgii.

Następnie w swoich krótkich wystąpieniach uczestników powitali:
-- Iwona Krawczyk, Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego,
-- Elisabeth Wolbers, Konsul Generalny Rep. Federalnej Niemiec we Wrocławiu,
-- Albrecht GERBER, Min. Gospodarki Brandenburgii,

podkreślając znaczenie współpracy i innowacji, bo to co dziś jest innowacyjne już jutro niewystarczające.

Dwie pierwsze prezentacje miały charakter ogólny przybliżający działania nauki na obszarze obu regionów:

 

Jarosław KURZAWA, P-cy Rady ds. współpracy z zagranicą, Dolny Śląsk, przedstawił "DOLINĘ INNOWACJI" jako projekt który powstał 1,5 roku temu, by służyć jak klucz dla rozwoju regionu i jego promocji i jako płaszczyzna współpracy wzajemnj MMSP i Dużych firm w regionie w oparciu o WPT, TVP3, PWr, WCTT.

 

dr Steffen KAMMRADT, z Wirtschaftsforderung Brandenburg GmbH, przedstawił Brandenburgię jako "REGION INNOWACYJNY" na tle prowadzonych 465 międzynarodowych projektów inwestycyjnych realizowanych też wspólnie z Polskimi firmami jak Grupa AZOTY, PCC i TZMO. Realizowane projekty są w 9 -ciu obszarach KLASTRACH, jak:; (Drony, Metal, Żywność,Turystyka, Live science Energia, Optyka, Mobilność, ICT, Wiedza, Przemysły kreatywne,) Przyjęta strategia ma kojarzyć przedsiębiorstwa z tych samych dziedzin. Tymi klastrami zarządzają spółki, które inicjują inwestycje oraz wymiany technologiczne, na koniec kurtuazyjnie wspomniał, że Brandenburgii żyje się tak pięknie jak we Wrocławiu i Dolnym Śląsku oraz zachęcił do współpracy ,

 

W kolejnych prezentacjach, Prof. dr Bernd TILLACK z IHP Frankfurt (Oder)- Leibniz Institute for Innovative Microelectronics, przedstawił "CENTRUM BADAŃ i INNOWACJI dla KRZEMOWEJ ELEKTRONIKI bWcz" z którym związanych jest 18 600 współpracowników a z 30 krajów w pracach uczestniczy kolejne 311 osób. W IHP działają 92 samodzielne instytuty, grupy naukowe powiązane ze sobą interdyscyplinarnie. Zastosowanie prowadzonych prac, to: Smart City, Komunikacja, Bezpieczeństwo itp. (zdjęcie slajdu) IHP tworzy efektywny most dla współpracy Nauki z Biznesem. W zakresie mikroelektroniki realizowane są projekty o wartości 30,1 mln Euro do 2020 r. a w dziedzinie medycyny o wartości 27.6 mln Euro.

 

Po przerwie przeznaczonej na zwiedzanie wystawy, głos zabrali:

-- Prof. dr hab. Detlef HOMMEL, z EiT Plus Ww, zaprezentował prace w/z NANOTECHNOLOGII w EiT plus i potencjał na współpracę Polsko- Niemiecką,

-- Prof. dr Gunther TRANKLE, z Instytutu FERDINAND BRAUN BERLIN, przedstawił temat; "INNOWACJE z MIKROAL i ŚWIATŁA"

-- Na temat ZASTOSOWAŃ RADAROWYCH i SENSORÓW MILIMETER wAWE- IC's, pani Anja BOHLICKE z Silicon Radar GmbH, Trankfurt (Oder)
-- JAK SZYBKA ANALITYKA LASEROWA OPTYMALIZUJE PROCESY PRZMYSŁOWE, ooówił dr Christian BOHLING, z Secopta analitycs GmbH, Teltow, 

- O REWOLUCJI MINIATURYZACYJNEJ w PRZEMYŚLE KOSMICZNYM, mówił Radosław ŁAPCZYŃSKI z SatRevolutions S.A. 

a o "NUMERYCZNEJ OPTYMALIZACJI UKŁADÓW OPTYCZNYCH" mówił dr Philipp SCHNEIDER z JCMwawe GmbH, Berlin. 

Prezentacje zakończył panel dyskusyjny pt: "TRUDNA DROGA KOMERCJALIZACJI - MIKROTECHNOLOGIE OD BADAŃ do RYNKU" w panelu udział wzięli:

- A.BOHLICKE,
- Ch, BOHLING,
- R. ŁAPCZYŃSKI,
- S. KAMMRADT,
- M. WINKOWSKI z WPT.

Moderator Jarosław KURZAWA, nawiązał do słów prezesa NCBiR, że mamy umiejętności i rozwijamy technologie na świecie ale najczęściej na nieistniejącym rynku, a rynek wymaga tanich masowych produktów. 

Przykładem może być świetnie zapowiadający się GRAFEN jako Polska specjalność, który miał dokonać rewolucji na rynku informatyki i komputerów. W ub.r. skończyło się finansowanie w projekcie, gdzie wydano 65 mln zł. a efektu oczekiwanego brak. Wydano zbyt dużo pieniędzy, żeby się nie martwić ale wciąż zbyt mało, żeby do czegoś dojść. Jednocześnie nawet zwielokrotnione nakłady nie zagwarantują, że do czegoś dojdziemy. Uczestnicy panelu doszli do wniosku, że w dużej mierze problem tkwi (jak zwykle) w komunikacji idei wobec rynku. Prezes WPT podał przykład parku, gdzie wiele firm dochodzi do pozomu opracowania produktu, bez konieczności ponoszenia nakładów inwestycyjnych ale jest przed nimi problem wzrostu i skali produkcji z którą można wejść na rynek, by przedsięwzięcie było opłacalne? 

W tym celu WPT pomaga "TWORZYĆ KONSORCJA PRODUKCYJNE" ale to na razie rzadkie przykłady. Środki publiczne powinny weryfikować możliwość komercjalizacji i wspierać w szczególności te, uznane za trafne. Mamy środki na laboratoria ale brakuje na opłacanie patentów, marketing i uruchomienia produkcji. 

Na tym zakończono konferencję a jej uczestnicy udali się na zaproszenie Pani Konsul do Konsulatu Generalnego Niemiec we Wrocławiu na festyn środowisk gospodarczych"SOMMERFEST",  ( Na jesieni Pani Konsul po 3-ech latach działania i dobrej współpracy z różnymi środowiskami na Dolnym Śląsku przenosi się do Berlina.), którego głównym partnerem był region Brandenburgia. 

W sumie całość była udana i przez przypadek począłem się szczególnie wyróżniony, bo do mojego stolika przysiadł się sam Minister Gospodarki Brandenburgii z małżonką. Podczas festynu, serwowane były różne produkty pochodzące z Brandenburgii. Można było popróbować tradycyjnych niemieckich kiełbasek z musztardą oraz grillowanych mięs, degustować różne gatunki wina, popróbować wypieków i wymienić się poglądami na bieżące tematy. Mnie szczególnie posmakowały pralinki z rokitnika oraz likier w kolorze marchewkowym

 

Autor: Leszek Pieczyński

 

 

 

Galeria

{gallery}786{/gallery}